Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş Hocamıza Açık Mektup « Malatya Haberleri

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş Hocamıza Açık Mektup

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş Hocamıza Açık Mektup

09 Aralık 2017 310 views 0

Muhterem Başkanım;

Atandığınız o fevkalade mesuliyetli makamın, zat-ı âliniz ve dahi bizler ve İslam âlemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz eder başarılar dilerim.

Efendim, bu mektubu, aşağıda arz edeceğim bir konuya açıklık getirmeniz için yazmış bulunuyorum.

Malumunuz olduğunu tahmin ettiğim üzere, sizler gibi bir İlahiyatçı akademisyen olan sayın Prof.Dr. Abdülaziz Bayındır hoca ve ekibinin imsak konusunda farklı tespitler yaptığını ve bu tespitlerini hemen her fırsatta görsel, işitsel ve dahi yazınsal medyada dile getirdiği ve Başkanlığınız teşkilatı tarafından hazırlanarak insanlara sunulan takvimdeki imsak vakti ile adı geçen ve ekibinin hazırladığı imsakiyede yer alan imsak vakti arasında yaklaşık bir buçuk saat gibi bir fark bulunduğu söz konusudur. Söz konusu bu fark, Diyanet Takviminde imsakı, yukarıda sözü edilen süre kadar erkene alma anlamındadır.

Muhterem efendim; bendeniz de inkılâplar ve benzeri sosyal alanda hasbel kader doktora yapmış bir kulum. Söz konusu ekibin, çalışmasına mahreç gösterdiği tüm referansları inceledim. Yapılan tespitlerin asla yabana atılacak cinsten tespitler olmadığını ve hatta ikna edici cinsten tespitler olduğunu müşahede ettim.

Efendim, malumları olduğu üzere Ramazan orucunu, büyükten küçüğe, gençten yaşlıya, çiftçiden çobana, amirden memura birçok insanımız tutmaktadır. Tespit edilen farkın ise temkin türü olarak dakikalarla ifade edilebilecek bir şey olmadığı aşikâr bulunmaktadır. Zaten uzun saatli günlere denk gelmiş bulunan mübarek ibadetin bu sebeple insanımızı “iki arada bir derede kalmış” kavlinde tereddüde sevk etmiş durumdadır.

Buna bağlı olarak, imsakı müteakip kılınan namazın ise gece namazı olacağı ve henüz sabah namazı vakti girmemiş olduğundan sabah namazı olamayacağı, aynı ekip tarafından üzerine basa basa vurgulanmaktadır.

Zat-ı âlinizden temennim şudur: 1) Yapılan tespitler doğru ise başkanlığınızca hazırlanan takvimdeki ibadet saatlerinin de buna göre düzenlenmesi. 2) Yapılan tespitler cidden yanlış ise bunun ciddi manada birçok vasıta ile ve dahi mükerreren halka duyurulması. 3) Veya ve en doğrusu olarak sözü geçen ekiple, bir devlet televizyonunda konunun enine boyuna tartışılarak halkın inanç sıhhatine esenlik kazandırılması.

Netice-i Kelam: Muhterem başkanım, zat-ı âlilerinin de bizlerden fevkalade kavlinden bildiği üzere, yukarıdaki konu kul hakkı mesabesindedir. Kul hakkı ise sadece mal-mülk gaspı olmasa gerek. Yukarıdaki konuya münhasır hakkın bir de Allah adına olan bir tarafı da vardır ki Rabbim cümlesini bundan saklasın.

Bu naçizane mektubuma bir cevap yazılması, ahiretlik bir vesika olarak yedimde bulundurulmak üzere sizlerden halisane dileğimdir.

Saygılarımla arzederim.

08/Aralık/2017 DR. Hasan YAĞAR.

NOT: Bu mektup, Zata Mahsus Olarak Makama da Yasılmıştır

Dr. Hasan YAĞARDiğer Yazıları