Genç Dimağların Şehre Dair Görüşleri Alındı

16 Ocak 2020 417 views 0

10-18 yaş arası ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin şehre ve belediyeye ait fikir ve düşüncelerini ifade ederek sorunlar ve çözüm önerilerini ortaya koyduğu Benim Belediyem Gençlik Çalıştayı tamamlandı.

Üç oturum halinde düzenlenen çalıştayda 7 masa oluşturuldu ve her masada 7 farklı konu başlığı üzerinden tartışma zemini oluşturuldu. Akademisyenler ve öğretmenlerin nezaretinde fikri projelerini ve düşüncelerini ortaya koyan öğrenciler, mutabakatla alınan kararlar hakkında birer sunum yaptı. Çalıştay sonrası alınan ön kararlar şu şekilde oluştu;

HER ALANLA İLGİLİ ÖZGÜN BİR FİKİR

  1. ÇEVRE VE TEMİZLİK

Ø Her mahalle için bir renk belirlenmeli, binaların dış cepheleri bu renklere boyanmalıdır. Yön levhalarında ise şehrin kültürünü yansıtan motif ve şekiller kullanılabilir.

Ø Benim Şehrim Benim Evim sloganı ile halka yönelik temizlik günleri yapılmalıdır.

Ø Her ay en temiz mahalle belirlenerek o mahalleye bir ödül verilebilir.

Ø Çevre Temiz, Bilet Nefis sloganı ile mesire, park ve bahçeleri temiz tutanlar teşvik edilmeli. Bu kişilere maç, sinema ve tiyatro biletleri hediye edilebilir.

Ø Ayrıştırıcı çöp kovalarının basketbol potası, futbol kalesi, pet şişe gibi ilginç tasarımlarla yapılması sağlanabilir. Bununla ilgili önce pilot bir çalışma yapılabilir.

Ø Çöp kutularının üzerine iddiaya girilecek konu ve başlıklar, futbol takımları, sanatçılar vb yazılarak / resmedilerek o kutuya atılabilir. O kutuya atılacak çöpler için oylama yapılarak insanları kendi takımının çöp kutusuna daha fazla çöp atması sağlanabilir.

Ø Belediye temizlik görevlilerinden oluşan bir ekipten tiyatro grubu kurularak okullarda bilgilendirici oyunlar oynanabilir. Bu ekip sınıflarda çevre temizlik deneyimlerini paylaşabilir.

  1. KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER

Ø Dünya Sivaslılar günü tüm dünya ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilir. Kültür ve sosyal faaliyet alanında sanal gerçeklik ile ilgili farklı çalışmalar yapılabilir.

Ø Sosyal medya hesapları oluşturularak gençlerin çevrelerinde tespit ettikleri coğrafi ve kültürel güzellikleri paylaşmalarına imkân verilebilir.

Ø Sivas’a özgü bazı bitki ve meyveler (madımak, alıç) tanıtılmalı ve pazarlaması yapılmalıdır.

Ø Mahalle sakinlerinin bizzat oyuncu olarak katılacakları tiyatro ve korolar oluşturulabilir. Bu gruplarla kültür ve sanat festivalleri düzenlenebilir.

Ø Sivas’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, oyunları, yemekleri ve şahsiyetlerinin tanıtılması için çalışmalar yapılmalıdır.

Ø Sivas kültürü, tarihi ve şivesine yönelik sorular barındıran ödüllü bir mobil uygulama yapılabilir.

Ø Aşıklar, ozanlar ve bilim kültür mektebinin açılması sağlanabilir. Burada gruplar oluşturularak (minik yazarlar grubu, genç bilim ekibi vs.) çalışmalar belediye yayın evince yayımlanabilir.

  1. ULAŞIM HİZMETLERİ

Ø Elektrik ve doğal gazla çalışan ulaşım araçları yaygınlaştırılabilir.

Ø Önünde robot bir at olan motorlu faytonlar tasarlanarak hizmete sunulabilir.

Ø Kent kart vizelerinin gerektiğinde internet üzerinden yapılmalı, yaya geçitleri üç boyutlu çizilerle zenginleştirilmelidir.

Ø Kütüphaneden alınan kitapların üzerindeki barkotlar, halk otobüslerinde bilet olarak kullanılabilir. Bu da kütüphaneye gitmeye teşvik edici olacaktır.

Ø Büyük şehirlerde olduğu gibi tek biletle belli bir süre, aktarmalarda ücret alınmamalı tek biletle ulaşım sağlanmalıdır.

Ø Şehrin işlek caddelerindeki manuel yaya ışıkları yaygınlaştırılmalıdır.

Ø Stajyer şoförlük uygulaması yapılarak belediyenin belirlenen kriterlere göre şoför alması, bunları 6 ay aday şoför gibi denemesi sonrasında ise şoförlüklerine onay verilmesi sağlanabilir.

  1. HAYVAN HAKLARI, BARINMA VE KORUNMA İŞLERİ

Ø Okullarda her sınıf düzeyi için bir hayvan sahiplendirilebilir.

Ø Hayvanların kendini doğada hissedeceği özel alanlar oluşturularak bu ortamlarda yaşamaları sağlanabilir.

Ø Hayvan hamamları açılarak hayvanların temizlik ve bakımları yapılabilir. Hayvanat bahçesi ve hayvan hastanesi açılabilir.

Ø Çöp konteynırlarına artık yemeklerin konulacağı bölmeler konulmalıdır.

Ø Bireylerin hayvan sahiplendikten sonra yaşamlarında meydana gelen güzel değişimler senaryolaştırılarak kısa film haline getirilmelidir. Bu film kanallarda, sosyal medyada yayımlanarak geniş halk kitlelerine ulaştırılabilir.

Ø Pet şişeleri geri dönüşüme attığında karşılığında mama veren cihazlar kurulmalıdır.

Ø Her okula barınaklardan hayvan sahiplendirilerek bu hayvanların malzemeleri belediyece verilebilir. Öğretmen ve öğrenciler de bakımlarını üstlenebilir.

  1. SPOR İŞLERİ

Ø Belediyenin spor festivalleri yaparak tanınmış sporcuları şehre davet etmesi sağlanabilir.

Ø Geleneksel sporlarımız ile ilgili mahallelerde eğitimler verilerek bu sporlar yaygınlaştırılabilir.

Ø Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sporlar ile ilgili eğitimler ve turnuvalar düzenlenebilir.

Ø Model uçak turnuvaları mahalleler veya ilçeler arasında düzenlenebilir.

Ø Okullardaki başarılı sporcular tespit edilerek belediye tarafından özel olarak yetiştirilebilir.

Ø Mahalle liderleri seçilerek onun öncülüğünde yetenekli sporcuların tespit edilmesi sağlanabilir. Bu sporculara eğitsel burslar verilebilir. Bu lider eşliğinde belediye ile mahalle sokak oyunları festivali düzenlenebilir.

  1. PARK VE BAHÇE İŞLERİ

Ø Park ve bahçelere zarar verenlere para cezası değil de ironik cezalar verilerek caydırıcılığa gidilebilir.

Ø Serpincik gölü ve Kızılırmak havzasında park ve bahçe düzenlemeleri yapılarak halkın kullanımına açılabilir.

Ø Park ve bahçelerde acil durum butonları bulunmalıdır.

Ø Parklarda eş zamanlı oyun etkinlikleri yapılmalıdır. Parklar hem çocuğun hem de anne- babanın verimli zaman geçirebileceği yerler haline getirilmelidir. (hobi kursları, kitap kumbaraları)

Ø Park ve bahçeler kompleks bir yapıya sahip olabilir. Bu yapı bireylerin enerjilerini harcayabilecekleri macera ve bisiklet yolu, jimnastik araç ve gereçlerinin yanısıra zihinlerini çalıştırabilecekleri akıl oyunları, mesire alanı son olarak da kültür faaliyetleri gerçekleştirecekleri sanat evleri ve okuma salonları ihtiva edebilir.

Ø Yetişkin ve çocuk parkları ayrı olabilir. Park içerisinde çocuklar için akıl oyunları istasyonu oluşturulabilir.

  1. SOSYAL MEDYA VE BELEDİYE PAYLAŞIMLARI

Ø Sivas’a ait değerler logo galine getirilerek sosyal medyada paylaşılabilir.

Ø Belediyenin sosyal medya hesaplarını etkin şekilde kullananlara çekilişle hediyeler verilebilir.

Ø Sosyal medyadan gelen öneri, talep ve projeleri inceleyen ve ilgili kişilere ulaştıran bir kurul oluşturulabilir.

Ø Halkı ilgilendiren genel konularda sosyal medya üzerinden anketlerle kararlar alınmalıdır. Halk, karar verme süreçlerine aktif olarak dâhil edilmelidir.

Ø Sadece gençlerin sorunlarına ve geleceğine yönelik sosyal paylaşım platformları oluşturulabilir.

Ø Sosyal medyada samimi ve yumuşak bir dil kullanılmalı, anketlerle park, köprü gibi yeni yerlerin isimleri seçilmelidir. Çelişiklerle hesaba ilgi arttırılmalıdır.

Ø Mobil uygulama ile Sivas Etkinlik Takvimi programı hazırlanabilir. Burada bilgi yarışmaları, Sivas kültürü ve güncel duyurular paylaşılabilir.

Çalıştay esnasında yapılan görüşmeler ve tartışma konuları tutanaklar üzerinden çözümlenerek ayrıntılı raporlar halinde ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

 

BENZER KONULAR