AK Parti Milletvekili Tüfenkci’nin Arslantepe Açıklaması « Malatya Haberleri

AK Parti Milletvekili Tüfenkci’nin Arslantepe Açıklaması

“Malatya’mız ve Türkiye İçin Milat Niteliğinde”

26 Temmuz 2021 242 views 0

“Malatya’mız ve Türkiye İçin Milat Niteliğinde”

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Arslantepe Höyüğü’nü kalıcı listeye almasını değerlendiren AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Malatya ve ülkemiz adına milat niteliğinde bir karar. Tarihi derinliği oldukça eskilere dayanan bu kültür mirasımız artım dünyanın ortak hazinesi oldu” dedi.

“Arslantepe Höyüğü’nü güzel günler bekliyor”

Geç Kalkolitik Dönem’den, Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe Höyüğü’nün, Hititlerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Arslantepe Höyüğü M.Ö. 5000 yıllarından M.S. 11. yüzyıla kadar yerleşim gördü. 7 bin yıllık bir tarihten ve yerleşkeden bahsediyoruz. Arslantepe Höyüğü’nün Dünya Miras Kalıcı Listesine dahil edilmesi için çok ciddi çalışmalar yürütüyorduk. En eski şehir devletinin kurulduğu Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye alınması Malatyamızı ve ülkemizi ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Bu anlamda en başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a Malatya milletvekillerime, belediye başkanlarıma, Kültür ve Turizm İl Müdürümüze ve elbette ki kültür elçimiz, bu hazinenin ortaya çıkmasında büyük payı olan  Arslantepe arkeoloji kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane teşekkürlerimi sunuyorum. Arslantepe Höyüğü’nü uluslararası arenada güzel günler bekliyor.”