Derme Kanalı Güney Kuşak Yolu İle Hayat Buluyor

Derme Kanalı Güney Kuşak Yolu İle Hayat Buluyor

15 Mart 2016 139 views 0

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Güney Kuşak Yolu projesi içinde kalan Derme kanalını yol projesiyle birleştirerek, Malatya’nın nezih mekanlarından biri haline getiriyor.

Malatya’nın farklı bir çok noktasında prestij caddeleri oluşturarak, sosyal hayatın gelişmesine önemli katkılar sağlayacak insan odaklı hizmetler üreten Büyükşehir Belediyesi, Derme Suyu projesine başladı.

Kanal 7 metreye çıkıyor

Projeyi etap etap yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, Derme Suyu kanalını 7 metregenişliğine çıkarıyor. Maksimum su derinliği 1.50 metre olarak planlanan kanalın ilk etapta 800 metrelik bölümü yapılacak. Kanal içerisine çelik su tutucular yaparak su seviyesinin maksimum olacak şekilde akması sağlanacak.

Kanal etrafına yürüyüş ve bisiklet yolu

50 metre genişliğinde açılan Güney Kuşak Yolunu ortadan ikiye bölen kanalın sağ ve sol tarafına 2,80 metre genişliğinde yürüyüş yolları, 2 metre genişliğinde bisiklet yolu, 3 metre genişliğinde de kaldırım çalışmaları yapılacak. Aydınlatma ve yeşillendirme çalışmalarının da yapılacağı proje şimdiden Malatyalıların beğenisini kazandı.

Çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor

Çevre yolunda Hava Lojmanları kavşağından başlayıp, Çöşnük kavşağında biten Güney Kuşak yolunun Aşağıbağlar, Cemal Gürsel, Beydağı, Yamaç ve Fırat Mahalleleri bölümünde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Çöşnük-Fırat Mahallesi arasındaki 1.5 kilometrelik hatta da çalışmaların yarısı tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi 10 kilometreuzunluğundaki Güney Kuşak yolunun bugüne kadar 5.5 kilometrelik bölümünü tamamladı.

Başkan Çakır: Güzel bir proje

Malatya’yı modern bir şehir haline getirmek için çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatyalıların gezip dolaşabilecekleri mekan sayısını artıracaklarını söyledi.

Projenin Güney Kuşak Yolu projesiyle birlikte yapıldığını vurgulayan Başkan Çakır, “Bölgenin büyük bölümünde kentsel dönüşüm çalışmaları var. Bu çalışmalar bittiğinde burası nüfus olarak en kalabalık bölgelerden biri olacak. Biz de bu bölgenin yollarını şimdiden yaparak yaşanabilecek trafik sorununun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Güney Kuşak Yolumuz hem bu bölgemize hem Malatya’mıza faydalı olacak. Yolumuzu ortadan ikiye bölen kanalımızı rehabilite ediyoruz. Güzel bir proje, kentsel dönüşüme bağlı olarak etap etap yapacağız” dedi.

BENZER KONULAR