Bugünkü Haberler
NÖBETÇİ ECZANELER
NÖBETÇİ ECZANELER
ECZANELER
ADRES:
TELEFON:
ADRES:
TELEFON:
ADRES:
TELEFON:
ADRES:
TELEFON:
SPOR
 • Yeşilyurt Belediyespor 3.Lig’de
  Yeşilyurt Belediyespor 3.Lig’de
 • İşitme Engelli Sporcular Mersin’den Madalyayla Döndü
  İşitme Engelli Sporcular Mersin’den Madalyayla Döndü
 • Büyükşehir Belediyespor Kick Boks Takımı Milli Takıma Sporcu Gönderdi
  Büyükşehir Belediyespor Kick Boks Takımı Milli Takıma Sporcu Gönderdi
 • Kaşımpaşa’dan Rövanşı 2 Golle Aldık  2 – 1
  Kaşımpaşa’dan Rövanşı 2 Golle Aldık 2 – 1
 • Teknik Direktör Erol Bulut İstifa Etti
  Teknik Direktör Erol Bulut İstifa Etti
 • Henüz Hiç Bir Şey Bitmedi, 3.Lig Play-Off Maçları Bizi Bekliyor
  Henüz Hiç Bir Şey Bitmedi, 3.Lig Play-Off Maçları Bizi Bekliyor
 • Şampiyonluk İçin İnandık ve Kenetlendik
  Şampiyonluk İçin İnandık ve Kenetlendik
 • Adım adım gelen şampiyonluk
  Adım adım gelen şampiyonluk
 • Adıyaman Belediyespor Emin Adımlarla İlerliyor
  Adıyaman Belediyespor Emin Adımlarla İlerliyor
 • Adıyaman Belediyespor, Batman’ı Elinden Kaçırdı
  Adıyaman Belediyespor, Batman’ı Elinden Kaçırdı
KÖŞE YAZARLARI

EN ÇOK OKUNANLAR

ASAYİŞ
 • Saldırganlar ve Zanlılar Yakalandı
  Saldırganlar ve Zanlılar Yakalandı
 • Polisten Silah Kaçakçılığı Operasyonu
  Polisten Silah Kaçakçılığı Operasyonu
 • Jandarma Ekipleri; Teröristlere Göz Açtırmıyor
  Jandarma Ekipleri; Teröristlere Göz Açtırmıyor
 • Arguvan’da Haberleşme ve Enerji Nakil Kablo Hırsızlığ
  Arguvan’da Haberleşme ve Enerji Nakil Kablo Hırsızlığ
 • Terör Operasyonu Yapıldı, 1’i HDP İlçe Başkanı 4 Gözaltı
  Terör Operasyonu Yapıldı, 1’i HDP İlçe Başkanı 4 Gözaltı
 • Vali Aydın Baruş İki Otobüsün Karıştığı Kaza Yerinde İncelemelerde Bulundu
  Vali Aydın Baruş İki Otobüsün Karıştığı Kaza Yerinde İncelemelerde Bulundu
 • Akçadağ yolçatı mevkinde kaza 18 yaralı
  Akçadağ yolçatı mevkinde kaza 18 yaralı
 • 8209 Adet Uyuşturucu ve Uyarıcı Hap Ele Geçirildi
  8209 Adet Uyuşturucu ve Uyarıcı Hap Ele Geçirildi
 • Tarihi Eser Kaçakçılarına Operasyon
  Tarihi Eser Kaçakçılarına Operasyon
 • Malatya Emniyeti Torbacılara Göz Açtırmıyor
  Malatya Emniyeti Torbacılara Göz Açtırmıyor
Ağbaba, Malatya’nın Çevre Sorunlarını Gündeme Getirdi
Ağbaba, Malatya’nın Çevre Sorunlarını Gündeme Getirdi
“BÖYLE GİDERSE ÇEVRE BAKANLIĞI’NA GEREK KALMAYACAK” “29 KASIM’DA ARAPGİR YAZILI’DA YAĞMAYA ‘DUR’ DİYECEĞİZ” CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “HES’lere, taş ve maden ocaklarına verilen keyfî izinler ve yerleşim yerlerine...
29 Kasım 2018 00:17
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber Okundu
Malatya Özel - Malatya Haberleri - Malatya Haber Merkezi, Malatya Güncel

“BÖYLE GİDERSE ÇEVRE BAKANLIĞI’NA GEREK KALMAYACAK”

“29 KASIM’DA ARAPGİR YAZILI’DA YAĞMAYA ‘DUR’ DİYECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “HES’lere, taş ve maden ocaklarına verilen keyfî izinler ve yerleşim yerlerine kurulan çimento fabrikaları bu hızla giderse korunacak çevre dolayısıyla Çevre Bakanlığına ihtiyaç kalmayacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda Malatya’nın çevre sorunlarını gündeme getirdi. AKP politikaları sonucunda HES’lere, taş ocaklarına, maden ocaklarına verilen izinlerle Türkiye’de âdeta doğa katliamı yaşanmaya başlandığını belirten Ağbaba, “HES’lere, taş ve maden ocaklarına verilen keyfî izinler ve yerleşim yerlerine kurulan çimento fabrikaları bu hızla giderse korunacak bir doğal çevre kalmayacak, bu yüzden de Çevre Bakanlığına ihtiyaç kalmayacak”dedi.

MALATYA TAŞ OCAĞI CENNETİ OLDU

Ağbaba, “Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri Malatya, maalesef AKP sayesinde taş ocakları cenneti hâline geldi. Dağlarımız, ovalarımız âdeta yaralı hâle geldi. Artık tüm Malatyalılar görüyor ki taş ve maden ocakları, başta insan sağlığı olmak üzere, hayvancılığı, tarım arazilerini, su kaynaklarını, mezarlıkları, hatta köyleri yok ediyor.Doğanşehir Kelhalil, Eskiköy, Dedeyazı; Akçadağ Karapınar, Cevizpınar; Yeşilyurt Örnekköy, İkizce, Kozluk Köyü, Gündüzbey-Kaptaj; Hekimhan ve Arguvan’ın birçok köyünde, Arapgir Alıçlı ve Yazılı köyünde hayatlar yok edilmeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

MALATYA’NIN GELİŞEN BÖLGESİ ÇİMENTO FABRİKASINA FEDA EDİLİYOR

Ağbaba konuşmasının devamında; “Görgü, Haçova, Kuyulu, Kuşdoğan, Fatih, Duruldu Mahallesi yani Çerkezyazısı yani Malatya’ya en yakın bölgeler, tarım arazilerinin en verimli olduğu alanlar taş ocakları aracılığıyla yok ediliyor. O bölgede yaşayan mahalle sakinleri itiraz ettikçe taş ocaklarının kapasitesi artırılıyor. Köyler ‘taş ocağını kapatın’ dedikçe AKP onları cezalandırmaya devam ediyor. Şimdi bahsettiğim köylerin ortasına bir de çimento fabrikası kuruluyor. “Köyün yanına çimento fabrikası olur mu?” demeyin, gözlerimizle gördük, köylülerle gittik. Belki inanmayacaksınız ama çevre yoluna 300 metre, Kuyulu köyünün tam yanı başında bir çimento fabrikası kuruluyor. Malatya’nın en gelişen bölgesi bir fabrikaya feda ediliyor. Çimento fabrikası sadece Kuyulu Mahallesi’ni değil, Kuşdoğan, Görgü, Duruldu, Çayırköy, Fatih köyünü hatta o bölgedeki bütün yaşam alanlarını yok ediyor. Burada Malatya’nın en güzel kayısıları yetişiyor. Fabrika sahipleri o kadar güçlü ki “ÇED Gerekli Değildir” raporu almışlar . Köylüler, AKP milletvekillerinin bazılarının fabrika sahiplerinden daha fazla çalıştığını söylüyor. Bunu da AKP milletvekiline sataşarak söylemek istiyorum” dedi.

KUYULU MAHALLESİ SAKİNLERİ, ‘ELLERİMİZ KIRILSAYDI DA AKP’YE OY VERMESEYDİK’ DİYORLAR

“ÇED raporlarının tamamında çevre, orada yaşayan insanlar düşünülmüyor, sadece ve sadece ruhsat isteyen insanlar düşünülüyor” diyerek konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ ÇED vermek bir Hükûmet politikası hâline geldi. ÇED raporu vererek âdeta çevre düşmanlığı yapılıyor. Kuyulular “Köyün yanına kurulan çimento fabrikasına ‘ÇED’e gerek yok.’ diyenleri Allah’a havale ediyoruz.” Diyorlar. Kuyulu Köyü, her seçimde “full” AKP’ye oy vermiş durumda, şimdi “Ellerimiz kırılsaydı da AKP’ye oy vermeseydik. Haram olsun, gözlerine, dizlerine dursun.” Diyorlar.” Çimento fabrikası kurulursa, onları sopayla kovalayacağız.” Diyorlar.”şeklinde konuştu.

29 KASIM’DA ARAPGİR YAZILI’DA YAĞMAYA ‘DUR’ DİYECEĞİZ

Ağbaba, “Bir başka doğa katliamı da Malatya’nın Arapgir Yazılı Köyü’nde gerçekleştirilmek isteniyor.Yazılı Köyü’ne devlet ne zaman gidiyor? Devlet maden ocağı ve taş ocağı ruhsatı vermeye gidiyor, onun dışında, yol yapmaya, su götürmeye, hizmet vermeye gitmiyor. 2012 yılında çok küçük bir alan için “ÇED Raporu Gerekli Değildir” denilerek alınan demir madeni ruhsatı, aradan altı yıl geçtikten sonra büyütülmek isteniyor ve firma sahibi şimdi tam tamına 500 hektarlık alanda demir aramak istiyor, ruhsat sınırı Yazılı Mahallesi’nin yerleşim yerini, köy mezarlığını, köyün bağını, bahçesini ve tamamını içine alıyor. Köylülerin kutsal kabul ettiği yüzyıllar evveline dayanan cemevi, köy yerleşim yerleri yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Kısaca, bu demir madeni alanı genişletilirse  Yazılı Köyü yok olacak. 29 Kasımda Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Biçer Karaca  Başkanlığında bir heyetle orada olacağız ve bu yağmaya ‘dur’ diyeceğiz.”dedi.

MALATYA AKP’NİN ÇİFTLİĞİ DEĞİL

“Bir bölgeye taş –maden ocağı açılacaksa, çimento fabrikası kurulacaksa, o bölgede yaşayan insanların mutlaka görüşleri dikkate alınmalı” diyen Veli Ağbaba,  “Su kaynakları, doğal kaynaklar maalesef yok edilmekte. Anadolu kimsenin babasının çiftliği değil, Malatya da AKP’nin babasının çiftliği değil. Eğer orada bu ruhsata izin verilirse, başta CHP milletvekilleri ve halk olmak üzere, bunun önünde durmaya devam edeceğiz.Bundan sonra da Arapgir’de, Kuyulu’da, Örnekköy’de, Gündüzbey’de, Dedeyazı’da halkımızla birlikte çevre katliamına karşı duracağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Google+ CommentsYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa